Uznávání odborných (profesních) kvalifikací
Držitel kvalifikace z jiného nebo jiných členských států Evropské unie, EHP či Švýcarska může požádat o uznání odborné kvalifikace.
V této věci je oprávněn jednat:
držitel kvalifikace - fyzická osoba,
držitel kvalifikace - odpovědný zástupce právnické osoby.
Nejprve musí žadatel zjistit, zda povolání nebo činnost, kterou chce v České republice vykonávat, patří mezi regulovaná či neregulovaná povolání nebo činnosti.
Vyplněnou žádost (spolu s dalšími doklady) zašlete věcně příslušnému uznávacímu orgánu.
Seznam uznávacích orgánů příslušných pro řízení o uznání odborné kvalifikace naleznete na internetových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Centrum pro uznávání odborných kvalifikací
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 7, 118 12 Praha 1
tel.: 234 812 105; 234 811 579
e-mail: qualifications@msmt.cz
Žádost je třeba doložit:
průkazem totožnosti, dokladem osvědčujícím státní příslušnost a příp. dokladem potvrzujícím právní postavení uvedené v § 1 odst. 2 zákona č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace), ve znění pozdějších předpisů (dále též "zákon"),
dokladem o odborné kvalifikaci,
dokladem o jiné způsobilosti,
dokladem o zaplacení správního poplatku.
Formulář žádosti o uznání odborné kvalifikace naleznete na internetových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Správní poplatek za přijetí žádosti o uznání odborné kvalifikace činí 2 000 Kč.
Pokud je uznávacím orgánem profesní komora, je stanovena výše poplatku za uznání odborné kvalifikace předpisem této komory.
Podle § 24 odst. 5 zákona je uznávací orgán povinen o žádosti rozhodnout bezodkladně, nejpozději však do 60 dnů ode dne předložení úplné žádosti, tzn. mající vyplněné všechny povinné údaje a doložené všemi doklady nezbytnými k posouzení žádosti.
V případě společného řízení a jde-li o zvlášť složitý případ dle § 25 odst. 2 zákona rozhodne uznávací orgán ve lhůtě do 90 dnů.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Další činnosti nejsou stanoveny.
Tuto situaci není možné řešit zasláním žádosti elektronickou poštou.
Uznávání odborné kvalifikace je upraveno zákonem č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace), který byl novelizován zákonem č. 189/2008 Sb. v souvislosti s nutností implementovat do českého právního řádu Směrnici Evropského Parlamentu a Rady 2005/36/ES o uznávání odborných kvalifikací.
Řízení probíhá na základě zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, s odchylkami, které jsou stanoveny v zákoně č. 18/2004 Sb.
Proti rozhodnutí ve věci uznání odborné kvalifikace vydaným ústředním orgánem státní správy, jako prvoinstančním uznávacím orgánem, lze podat rozklad dle § 152 správního řádu.
O rozkladu rozhoduje ministr nebo vedoucí ústředního orgánu státní správy na základě návrhu jím ustanovené zvláštní komise - "stálé rozkladové komise".
Lhůta pro podání rozkladu vyplývá z § 83 správního řádu a činí 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí (s výjimkou, kdy účastník řízení v důsledku chybějícího, neúplného nebo nesprávného poučení podal opravný prostředek po lhůtě - viz § 83 odst. 2 správního řádu, a s výjimkou, kdy osobě, která byla účastníkem řízení, nebylo rozhodnutí správním orgánem oznámeno - viz § 84 správního řádu).
Lhůta pro vyřízení rozkladu, tj. pro vydání rozhodnutí, se řídí ustanovením § 71 správního řádu.
V některých případech jsou rozhodnutí napadnutelná a přezkoumatelná soudně, a to buď správní žalobou (§ 65 soudního řádu správního) nebo civilní žalobou (§ 246 občanského soudního řádu).
Správní žalobu lze podat tehdy, když uznávací orgán poruší svým rozhodnutím práva žadatele, když rozhodne nekompetentně či protizákonně.
Civilní žalobu lze podat tehdy, když uznávací orgán, jakožto správní orgán, rozhodne v mezích své zákonné pravomoci, avšak v soukromoprávní věci (§ 68 písm. b) soudního řádu správního).
Podle povahy žaloby jsou stanoveny i odvolací a pořádkové lhůty, platné buď pro soudní správní řízení nebo soudní civilní řízení (§ 72 soudního řádu správního a § 247 občanského soudního řádu: "Žaloba musí být podána ve lhůtě dvou měsíců od doručení rozhodnutí správního orgánu.").
Za neoprávněné užití profesního označení nebo označení odbornosti a za neoprávněné provozování dočasného nebo příležitostného výkonu regulované činnosti lze uložit sankce dle § 38a zákona.
06.11.2014
Bez časového omezení.
Svátek má Bohdan